گواهی کیفیت و بهداشت / چمن ورزشی

استاندارد و بهداشت / چمن مصنوعی

شاید اولین کاربردی که با شنیدن نام چمن مصنوعی در ذهن‌ها تداعی شود کاربرد ورزشی آن و استفاده در زمین‌های فوتبال باشد. زمین‌های فوتبالی که به دلیل موقعیت جغرافیایی یا شرایط سخت نگهداری چمن طبیعی به استفاده از چمن مصنوعی رو می‌آورند. به همین دلیل هم انواع چمن‌های مصنوعی با کاربرد ورزشی در دنیا مورد توجه قرار گرفته و برای بالارفتن کیفیت و استاندارد آن تلاش‌های زیادی انجام گرفته است. اما وقتی نام چمن مصنوعی با فوتبال گره می‌خورد پس چه نهادی بالاتر از فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) وجود دارد که برای آن استانداردهایی تعیین کرده و نقشه راه کارخانه‌های جهان برای تولید چمن مصنوعی با کیفیت باشد؟

در همین راستا و در سال 2009 فدراسیون بین المللی فوتبال در اقدامی دست به معرفی شرکت‌های برتر تولید کننده چمن مصنوعی زد. اقدامی که کارخانه‌های بین المللی تولید چمن مصنوعی را مورد ارزیابی قرار داده و نه فقط از جنبه بررسی کیفیت محصول نهایی، بلکه برای نحوه نصب چمنهای مصنوعی نیز امتیازهایی در نظر گرفت. به این ترتیب کارخانه‌هایی نهایی مورد تایید با اصطلاح FPP به معنای “ تولید کننده توصیه شده” به جهانیان معرفی شد و در میان آن‌ها هم کارخانه CCGRASS به عنوان تنها تولید کننده چمن مصنوعی در آسیا در جمع 9 کارخانه برتر تولید کننده چمن مصنوعی قرار گرفت.

برای اینکه شرکتی به جمع شرکتهای توصیه شده فیفا بپیوندد، باید استانداردهای زیادی را در زمینه های زیر طی کند:

  • نحوه تولید محصولات
  • سیستم کنترل کیفیت
  • کیفیت محصولات
  • تخصص و دانش نصب و نگهداری
CCGRASS  و استاندارد FPP آن چه مزیت‌هایی را برای شما به همراه دارد ؟ چمن مصنوعی ورزشی تنها متعلق به زمین‌های فوتبال نیست، بلکه زمین‌های هاکی هم به چمن‌های مصنوعی بسیار ویژه‌ای نیازمندند. چراکه حساسیت چرخش توپ، ضربه گیری، سر خوردن ورزشکار و بسیاری از موارد در این زمین‌ها بالا است. در این راستا CC GRASS از مجموعه شرکتهایی است که علاوه بر فیفا از سوی فدراسیون جهانی هاکی  نیز مورد تائید قرار گرفته است. در ادامه به چند مزیت استفاده از چمن‌های مصنوعی CCGRASS  اشاره می‌کنیم : تولید و آزمایش چمنهای مصنوعی براساس استانداردهای ارایه شده از سوی فیفا مدیریت صحیح تولید براساس نظارت کارشناسان فیفا. قابلیت محصولات برای دریافت تائیدیه کیفیت پس از نصب. حمایتهای فنی جهت نصب و نگهداری. حمایت فیفا از پروژه در صورت بروز مشکل فرصتهای زیاد و متعدد در پروژه‌های بزرگ
یک کارخانه تولید چمن مصنوعی باید چه مسیری را طی کند تا مورد تایید فیفا قرار بگیرد؟ پس از تولید یک محصول مهمترین مرحله آزمایش آن در آزمایشگاه‌های مخصوص است. آزمایشگاه‌هایی که استانداردهای مختلف را روی محصول آزموده و در صورت کسب نتیجه مطلوب مهر تاییدی بر آن می‌زنند. اما چمن مصنوعی محصولی است که بعد از تولید و نصب هم نیاز به ازمایش و بررسی سطح کیفی دارد. به همین دلیل بخشی از آزمایش‌های کارشناسان فیفا به بعد از نصب و در محل زمین جمن مصنوعی موکول می‌شود. در مجموع این مسیری است که یک کارخانه تولیدی باید از ابتدا تا آخر طی کرده و گواهینامه‌ای با عنوان FPP را از فیفا دریافت کند.